Sdílení energie v bytovém domě v praxi

Od roku 2023 spolupracujeme s majitelem bytového domu na sdílení energie v bytovém domě. Vyprodukovanou energii je potřeba spravedlivě rozdělit a rozúčtovat mezi jednotlivé byty. 

V roce 2023 byla podána žádost na dotaci z programu Nová zelená úsporám v rámci pořízení fotovoltaiky na střechu bytového domu v Plzni. Umístěny byly nakonec jednotky o výkonu celkem 18,7 kWp s baterií o kapacitě 28,8 kWh. Bytový dům vyprodukovanou energii následně z vlastní střechy rozděluje mezi 12 bytů.

Dům byl přibližně před 6 lety plně rekonstruován a nyní funguje kompletně na elektřinu. Vytápění ve všech bytech je elektrické a probíhá pomocí infrapanelů na stropě. Na ohřev teplé vody je v každém bytě umístěn bojler. Ohřev a vytápění se řídí podle hromadného dálkové ovládání od ČEZu. 

Problém nastal při žádosti o smartmetry, ale také při umístění měření na přípojku elektřiny do domu. To bude instalováno nejpozději na začátku března, ČEZ nakonec svolil. Samotné sdílení probíhá již od září 2023, byty ovšem nemají stejného dodavatele elektřiny.

Vytyčenému cíli se přibližujeme pomalými krůčky:

  • Stále není dořešena samotná dotace pro bytový dům.
  • Hledání cesty k férovému vyúčtování pro jednotlivé byty – hledání statického alokačního klíče.
  • Počáteční problém se získáním smartmetrů a umístěním měření na přípojky na elektřinu – nakonec vyřešeno a smartmetry budou brzy instalovány.